Preis: 1.5 EUR
2020. február 1.
Főbb híreink:
- Kancellár asszonyunk rendkívül szomorú napja
Teufel Weildumusst kancellár asszonynak tegnap nagyon szomorú napja volt. Váratlan hirtelenséggel kimúlt pudli kutyája akit Angelának hívtak és tegnap hivatalossá vált a Brexit is.
Teufel Weildumusst - Németország kancellárja
- Berlinbe látogat a magyar miniszterelnök
A német kancellár hétfőn megbeszélésre fogadja berlini hivatalában a magyar miniszterelnököt - közölte pénteken a német szövetségi kormány helyettes szóvivője. Ulrika Demmer tájékoztatása szerint a 16 órakor kezdődő megbeszélés középpontjában a kétoldalú kapcsolatok valamint Európa-politikai és nemzetközi témák állnak.
Részletesen a BREXIT-ről
- Mit jelent a brexit az EU-ban?
Az Egyesült Királyság január 31-én papíron elhagyta az Európai Uniót.
A közös védelempolitika befolyásolásából az EU legnagyobb katonai költségvetésű tagállama vonul ki, amely nem mellesleg egyike a mindössze két atomhatalomnak a 28 ország közül. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének legfontosabb testületében, a Biztonsági Tanácsban már csak egy hely marad uniós tagé az ötből.
A változások viszont rengeteg lehetőséget adnak arra, hogy az Európai Unió megújuljon, egy sor olyan kérdés nyílhat meg, amit a britek miatt eddig fel se mertek tenni.
Lehetne ez az esemény mottója:
Az EU az Egyesült Királysággal elveszít egy rossz társbérlőt, de helyette nyer egy jó szomszédot.
A hasonlat már csak azért is találó, mert az Egyesült Királyság sok szempontból tényleg inkább társbérlő, mint teljes jogú tag volt. Január 31. után a legtöbb felmentéssel bíró országot veszíti el félig az EU.
Az Egyesült Királyságnak nem kellett bevezetnie az eurót, amelyből Soros György pénzügyi alapjának támadása, majd a brit mércével EU-barát Tony Blair kormányának döntése nyomán maradt ki az 1990-es években. A brexit után már csak Dániának nem lesz hivatalos kötelezettsége arra, hogy az EU – alapszabályban meghatározott – fizetőeszközére váltson. Bár a svédek példája mutatja, hogy a belépést a végtelenségig el lehet odázni, innentől az euróövezeti tagok a már eddigi minősített többséget is meghaladó túlsúlyba kerülnek a társ-döntéshozó miniszteri Tanácsban a kimaradókkal, köztük Magyarországgal szemben, egy részük pedig már befelé siet.
A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezeten Írországot leszámítva már csak olyanok maradnak kívül, akik befelé igyekeznének, ha a többiek engednék őket. (Horvátországnak a Szlovéniával fennálló határvitája, Bulgária és Románia esetében egyes nyugati tagok, főleg Hollandia húzódozása jelent gondot). A britek ugyan ebből is kimaradtak, de hozzáfértek a ki-belépéseket rögzítő schengeni adatbázishoz, amiből évek óta, már a brexitnépszavazás előtt is jogtalanul másolgattak személyes adatokat, és került azokból magáncégekhez is, hiába figyelmeztettek erre uniós részről már 2015-ben.
Szigorúbban szabályozhatják a pénzügyi szolgáltatásokat
A brit gazdaság egyik kulcsa a pénzügyi szolgáltatásoké. A font egykori központi szerepére, a gyarmatokból maradt offshore-szigetekre, nem utolsó helyen pedig az EU-tagságra alapozva olyan rendszert épített ki, ami a brit adóbevételek több mint tíz százalékát kiteheti. Nem véletlen, hogy az egyik kapcsolódó uniós hatóság épp Londonban kapott székhelyet, amíg az EU-ból kilépés miatt el nem költöztették. A brit szolgáltatók eddig automatikusan hozzáfértek a közös piachoz, ezután azon múlik majd, hogy az EU egyenértékűnek tekinti-e az ottani szabályokat az uniósakkal (ekvivalencia).
A brexit megnyithatja az utat olyan kezdeményezések előtt, amelyeket eddig a britek blokkoltak, és London reménybeli versenytársait, mint például Párizst, Frankfurtot vagy Amszterdamot hozzák helyzetbe.
Lendületet kaphat a védelempolitika
Az EU közös védelempolitikáját részben a britek alapozták meg, de épp ők voltak azok is, akik az utóbbi időben már egyre inkább gyanakodva néztek rá. Talán nem véletlen, hogy a brexitnépszavazás után kezdték el a tagállamok felizmosítani az uniós együttműködést, amely várhatóan a közös költségvetés legnagyobb nyertese lehet – igaz, van honnan feljönni.
Az Egyesült Királyság még a kilépési tárgyalások kezdete után is képes volt keresztbe feküdni egy közös uniós főhadiszállás tervének.
Indul a tervezgetés
Ami biztos, hogy az Európai Unióban a brexit miatt is egyre hangosabbak a reformkövetelések. A szerződésmódosítás hosszas folyamatának lehetősége is komolyan felmerült.